راه اندازی شبکه رادیویی محور کوار به فیروزآباد شیراز و همچنین ایجاد دسترسی شرکت راهسازی تیراژ به اینترنت پرسرعت به مساحت ۵ هکتار

راه اندازی شبکه رادیویی محور کوار به فیروزآباد شیراز و همچنین ایجاد دسترسی شرکت راهسازی تیراژ به اینترنت پرسرعت به مساحت ۵ هکتار

با توجه به اجرای پروژه راهسازی کوار به فیروزآباد توسط شرکت راهسازی تیراژ و استقرار تیم اجرایی و اداری در محل موقت شرکت تیراژ در محور کوار فیروزآباد و عدم دسترسی به اینترنت های رایج ADSL به دلیل نداشتن خطوط Stable مخابراتی و همچنین عدم دسترسی مناسب به Service Provider های مطرح در رابطه با دریافت اینترنت پر سرعت بر بستر شبکه های دارای  APN در مسیر های جاده ای به دلیل وجود کوه های فراوان در منطقه که خود دلیل محکمی برای عدم دسترسی به اینترنت و همچنین شبکه تلفن های همراه محسوب میشود، با درخواست نماینده آن شرکت محترم برای Site Survey و بررسی منطقه و پوشش دهی عازم فیروزآباد شیراز شدیم.

وضعیت پوشش دهی منطقه از آن چیزی که فکر میکردیم ضعیف تر بود به طوری که کلا کلیه گوشی های تلفن همراه در حالت NO SERVICE قرار داشت.

photo_2019-08-23_16-04-20
راه اندازی شبکه رادیویی

همچنین پهنای باند و اینترنتی با سرعت بسیار کم توسط یکی از شرکت های دایر در شیراز برایشان نصب شده بود که خب سرعت آن را در تصویر زیر مشاهده میفرمایید:

dig
اینترنت قبلی

قصد تخریب سرویس دهنده اینترنت را نداریم اما به دلیل اینکه اینترنت از طریق Point to Point برای دوستان نصب شده بود  باید قبل از اینکه اقدام به نصب میکردند تمامی محیط شرکت را بررسی میکردند که خب متاسفانه ….

مشکل کوه های احاطه کننده:

کوه های بسیاری دورتا دور شرکت را در برگرفته بودند که خب توانستیم با ارسال دیتا از سمت کوه به نحوی مشکل دسترسی را برطرف نماییم.
در تصاویر زیر کوه های اطراف را مشاهده مینمایید.

پوشش دهی و Site survey برای شرکت ما حدودا دو روز طول کشید، توپولوژی و سناریوی راه اندازی شبکه طراحی گردید.

توپولوژی شبکه

بعد از طراحی توپولوژی و شماتیک شبکه نوبت به تهیه تجهیزات شبکه رسید. متاسفانه قطعات مورد نیاز ما در شیراز موجود نبود و مجبور بودیم از تهران نسبت به تهیه دستگاه های کمیاب اقدام کنیم.

متاسفانه با توجه به شرایط محیطی، نویز بسیار بسیار زیادی در محوطه وجود داشت که همین امر کار را بسیار دشوار کرده بود. پس از رفع مشکلات این چنینی ابتدا تک تک DEVICE ها را CONFIG کردیم.

در این پروژه، نصب Router Os و سفارشی سازی آن با توجه به توپولوژی مورد نظر حدودا دو روز زمان برد.

چرا که همانطور که میدانید در اکسس پوینت های رادیویی موارد مهمی از قبیل تنظیم رادیو اکسس پوینت و رادیو کلاینت، کانفیگ سرور، کانفیگ سیستم های فایروال و امنیتی، تنظیم Route و DHCP SERVER و همچنین نرم افزار های NETWORK MONITORING و مدیریت شبکه وجود دارد که نصب هریک از سیستم ها بسیار زمان بر و تخصصی است.

بعد از اعمال تنظیمات بر روی تک تک DEVICE ها نوبت به نصب تعدادی از تجهیزات و تست آن ها رسید که خب همکانگونه که انتظار می رفت خوشبختانه مشکلی در برنامه نویسی ها، اسکریپت و تنظیمات تجهیزات به وجود نیامد.

 

در کلیه فضا های باز با استفاده از WIRELESS REPEATER های متعدد دسترسی به کلیه فضای کارگاهی داده شد.

سیستم مدیریت یوزرها بر اساس حجم:
در شرکت هایی که استفاده اینترنت ممکن است خارج از ساعات اداری ادامه یابد، لازم است برای دسترسی بهتر کاربران به اینترنت، فضای کاملا تفکیک شده و بسیار ایمنی را به به هریک از کاربران به صورت جداگانه ارائه شود که این امر نیز میسر گردید.

همکاری مهندسین نقشه بردار برای اجرای دقیق پروژه

همکاری تیم نقشه برداری با تیم IT در این پروژه بسیار جالب ، تحسین برانگیز و قابل توجه بود، چرا که نقشه های محل اجرای پروژه از قبل آماده شده بود و توانستیم با استفاده از نقشه جانمایی ساختمان های مذکور، با نصب دکل ها در محل های دقیق (به دلیل فاصله داشتن رادیو ها از یکدیگر) به بهترین نحو از گوشه ای قابلیت های ایشان استفاده کنیم.

naghshe

بررسی اینترنت ( نتورک مانیتورینگ ) 

در شبکه های بزرگ و یا حتی نسبتا بزرگ که در آن بیشتر از دو دستگاه رادیویی، روتر، اکسس پوینت و حتی مودم استفاده میشود، لازم است برای سهولت در امر پشتیبانی و یا نظارت بر روی سیستم های تعبیه شده از نرم افزار های مدیریت شبکه استفاده کرد که خب این موضوع کاملا برای هر شرکت متفاوت می باشد و امری است کاملا سلیقه ای.
همچنین ما سرعت اینترنت و نحوه کار کردن دستگاه های نصب شده را به این صورت نظاره میکنیم و تحت کنترل داریم:
graph

 

نقشه تخصصی پلن اجرا شده به شرح زیر می باشد:

شماتیک فنی پروژه شبکه - سناریو شبکه تیراژ

نتیجه نهایی پروژه انجام شده:

 

66meg

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *